به چه نحو کودکم سال تحصیلی تازه را هدفمند شروع کند؟

بررسی ها نمایش داده‌اند بچه‌هایی که هدفمند وارد مدرسه می‌شوند، پیوسته با انگیزه‌تر و خود گردان‌تر هستند و به یادگیری ارزش بیشتری می‌دهند.

چرا هدفمند بودن مهم است؟

مهارت خود مختاری نقش فراوانی در موفقیت دارد. خود مختاری یعنی آنکه فرد بتواند برای زندگی خودش تصمیم گیری کند و رفتارش را در جهت عملی کردن تصمیمات خود مدیریت کند.
یکی از دلایل ارزش هدفمند بودن آن است که خود-مختاری را در مردم تقویت می‌کند. می‌پرسید به چه نحو؟ به این شکل که به شما یاری مینماید تا بین انتخاب‌های شخصی خود و نتایج نهایی آن تماس برقرار کنید و باعث تسهیل روش تصمیم گیری و مدیریت رفتار در شما می‌شود. تمام این موضوع در کودکان هم رخ می‌دهد . بدین جهت مهم است که کودکانتان را در هدف گذاری برای سال تحصیلی تازه هم کاری بدهید.

اهداف من، انتظارات دیگران

انتظارات تحصیلی که شما یا مدرسه از کودکتان دارید با اهدافی که خود ایشان برای یادگیری‌اش تعیین می‌کند یک فرق مهم می باشد و آن این است که بچه‌ها به اهدافی که خودشان برای سال تحصیلی تازه انتخاب می‌کنند، بیشتر پای‌بند می‌مانند و با این وجود بیشتر احساس موفقیت را تجربه خواهند کرد.

به چه نحو به هدفمند شدن فرزندتان کمک کنید؟

بچه‌ها برای هدفمند شدن نیاز دارند که والدینشان آنها را به آن سمت هدایت کنند. برای سوق دادن کودکتان به این سمت، چند پیش نهاد برای شما داریم:
– به کودکتان حق انتخاب بدهید.
انگیزه پیشرفت در بچه‌هایی که خودشان اهداف سال تحصیلی جدیدشان را واضح می‌کنند بیشتر از بچه‌هایی است که والدینشان در تلاش اند تا اهداف خود را به آنها تلقین کنند. به خاطر داشته باشید که احساس فرزندتان از پیشرفت به سوی اهدافی که خودش تعیین کرده مهم‌تر از چیستی اهداف ایشان است. اطمینان داشته باشید که تجربه انتخاب هدف یادگیری و پیشرفت به سوی آن یک تجربه بسیار ارزشمند برای فرزند شما خواهد بود.
– نپرسیدن را عیب بدانید.
سر راست‌ترین راه آن است که باب بحث را با سؤال کردن از فرزندتان پیرامون اینکه دوست دارد در سال تحصیلی تازه چه کارهایی انجام بدهد یا چه چیزهایی یاد بگیرد باز کنید.
– دست به نقد نباشید.
شما پیشنهاداتی برای فرزندتان دارید که فکر می‌کنید بهتر از چیزهایی است که ایشان خودش مطرح می‌‌کند. با اینحال لطفاً قبل از اینکه پیشنهاداتتان را به ایشان بگویید، مدتی دندان سر جگر بگذارید و مقداری به خودتان فرصت بدهید تا حرف‌های ایشان خوب در ذهنتان بالا و پایین بشود. امکان دارد در این مدت متوجه بشوید که اهدافی که فرزندتان مطرح کرده، متناسب‌تر و بالاتر از چیزی است که شما تصورش را می‌کردید!
– به ایشان کمک کنید برنامه بریزد.
وقتی فرزندتان هدف خود در سال تحصیلی تازه را انتخاب کرد، به ایشان کمک کنید تا برای دستیابی به آن برنامه ریزی کند. برای نمونه به ایشان کمک کنید تا هدفش را تعریف کند، برای هدفش بازه زمانی واضح کند و فهرستی از گام‌های ضروری برای رسیدن به آن هدف را تهیه کند. به علاوه از طرف دیگر پیرامون اینکه چگونه می‌تواند بفهمد که به هدفش رسیده یا نه با ایشان صحبت کنید.
– تکلیف جایزه و ترغیب چه می‌شود؟
رصد کردن خوب است و جداً پیش نهاد می‌شود که پیشرفت فرزندتان را رصد کنید، چون توجه شما حس موفقیت و احساس خود مختاری را در ایشان تقویت می‌کند. وقتی هم که به هدف مورد نظرش رسید، برای ایشان جشن کوچکی را ترتیب بدهید. با اینحال به فرزندتان جایزه ندهید. جایزه دادن کودک شما را از تجربه لذت پیشرفت به سوی اهدافی که خودش تعیین کرده است محروم می‌کند. از اینرو اجازه بدهید احساس حرکت و دستیابی به خواسته شخصی، جایزه کودکتان باشد.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک