چی تنش کنیم سرما نخورد؟

در روزهایی که هوا سرد می‌شود خوب است والدین خودشان را کم‌کم برای زمستان تکمیل کنند و قبل از اینکه سرما به اوج خود برسد به فکر کمد لباس‌های زمستانی کودک باشند. در این نوشته به شما پیشنهادهایی عرضه می‌دهیم تا در سرمای زمستان لباس‌های خوب برای کودکتان تهیه کنید و در صحت و سلامت یک زمستان دیگر را به‌خوبی سپری کنید.

به‌اندازه بپوشانید

تنظیم دمای بدن نوزادان به‌خوبی کودکان بزرگ‌تر و بزرگ‌سالان صورت نمی‌گیرد؛ با اینحال به این معنی هم نیست که هر بار تصمیم گرفتید برای یک پیاده‌روی کوتاه بیرون بروید با حجم لباسی که به ایشان می‌پوشانید نتوان ایشان را از فضانوردان تشخیص داد. برای اینکه نوزادتان گرم و راحت باشد خوب است چه داخل و چه خارج از منزل تنها یک لباس بیشتر از آن چیزی که خودتان می‌پوشید به ایشان بپوشانید.

اساسی ترین گزینه کدام است؟

کلاه نوزادی بین دیگر انواع لباس نوزادی دارای اهمیت شماره یک قرار دارد. در روزهای خیلی سرد مطمئن شوید از کلاهی استفاده می‌کنید که به صورت تمام و کمال گوش‌ها را می‌پوشاند. بهتراست از نمونه‌هایی استفاده کنید که دو بند دارند و پایین چانه بسته می‌شود. این نمونه‌ها هم راحت هستند و هم نمی‌افتند. پیش نهاد اکید می‌شود که حتماً از کلاهی استفاده کنید که تمام سر و گردن را در بربگیرد تا بتواند در سرمای زمستان محافظ خوبی باشد. جنس آن نیز خوب است از پشم لطیف بوده و طوری باشد که جلوی عرق کردن سر را بگیرد. اگر این نمونه از کلاه‌ها موردنظرتان نیست به شما پیش نهاد می‌کنیم حتماً چیزی تهیه کنید که گردن کودکتان را گرم نگه دارد. شال‌گردن‌هایی که کل گردن کودک و بخشی از سینه را گرم نگه می‌دارند، موارد مناسبی هستند.


پتو به‌جای جوراب

تا وقتی که نوزاد شروع به راه رفتن نکرده، خوب است از لباس‌های زمستانی خیلی بزرگ و دست و پاگیر استفاده نکنید و به‌جای آن برای بالاتنه لباس نوزادی، از یک ژاکت گرم استفاده کنید. پاهای نوزاد را نیز با یک پتو یا پارچه پشمی بپوشانید. تنوع فراوانی از کلاه و دستکش برای نوزادان و خردسالان می باشد. وقتی نوزاد را بغل می‌کنید یا در آغوشی قرار می‌دهید دمای بدنش گرم‌تر از زمانی است که ایشان را در کالسکه قرار می‌دهید. بدین جهت در این اوضاع میتوانید لباس کمتری به ایشان بپوشانید.

چند لباس روی‌هم بپوشید

در طول زمستان تمام مدت‌لحظه‌هایی را که بیرون از خانه هستیم در محیط باز سپری نمی‌کنیم؛ مثلاً گاهی در مترو هستیم یا گاهی به یک مجتمع تجاری می‌رویم که دمایشان گرم‌تر از محیط بیرون است. در چنین شرایطی خوب است چه بزرگ‌سالان و چه کودکان به‌جای پوشیدن یک لباس خیلی گرم، از چند لباس روی‌هم بهره ببرند. تحت این شرایط این امکان را خواهید داشت که به سادگی در مکان‌های گرم‌تر یکی از لباس‌ها را دربیاورید. درست است که با این شیوه مشابه یک پیاز متحرک می‌شوید با این وجود پاسخ می‌دهد! امتحان کنید.


زیرپوش پشمی

یک انتخاب خوب برای جنس زیرپوش کودکتان می‌تواند لباس‌های پشمی نرم و لطیف باشد؛ با این وجود به شرطی که حساسیت نداشته باشند. این گزینه به علاوه از طرف دیگر انتخاب مناسبی است برای کودکانی که از ناحیه سینه آسیب‌پذیر هستند. در انتخاب این نوع از لباس‌ها دقت کنید از جنسی باشند که هوا داخلشان در جریان باشد و با پوشیدنشان کودک زیاد عرق نکند.

چکمه‌های ضد آب

با اینحال اگر قصد ندارید تمام طول زمستان را در خانه بمانید که گمان نمی‌کنیم این‌طور باشد پس خوب است هزینه کافی برای خرید چکمه‌های خوب در هوای سرد را، هم برای خودتان و هم برای کودکتان کنار بگذارید. خوب است چکمه‌های ضد آب تهیه کنید که در برف و باران خیالتان راحت باشد.


دستکش نوزادی برای دست‌های کوچولو

دستکش‌های موجود در مارکت دو نوع انگشتی و بدون انگشت هستند و یکی از اجزای مهم سری لباس نوزادی. پیش نهاد می‌کنیم از دستکش‌های ضد آب که ممکن است کمی هم بزرگ به نظر برسند استفاده کنید تا اگر در زمستان کودکتان خواست برف‌بازی کند، بدون اینکه دستش آسیب ببیند از این کار لذت ببرد. دستکش‌هایی که ضد آب نیستند در برف خیلی زود خیس و سرد می‌شوند. نکته مهم در خصوص کلاه و دستکش این است ‌که در بیشتر خانه‌ها میل به گم‌شدن دارند پس خوب است چندین عدد از آن‌ها را تهیه کنید و جایی دم دست بگذارید!

جوراب نوزادی، گرم‌ونرم

اگر کودک شما در طول روز دائم در خانه به این‌سو و آن‌سو می‌دود جوراب و جوراب‌شلواری‌های به‌اصطلاح ترمزدار، نوع تازه و پرکاربردی از جوراب‌ها هستند که غیر از گرم نگه‌داشتن کودک، با داشتن لاستیک‌هایی در پایین جوراب مانع زمین خوردن فرزند دلبند شما می‌شوند.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک