کدام دارو را با کدام نوشیدنی نخوریم؟

چسبیدن داروها به مری و آسیب دیدن بافت آن و به علاوه از طرف دیگر تکمیل کردن عرصه ابتلا به زخم‌های ابزار گوارش، از نمونه خطراتی هستند که با مصرف قرص‌ها بدون نوشیدن آب سلامت شما را تهدید می‌کنند. برای اینکه یک دارو، بدون آسیب رساندن به بدن شما حالتان را بهتر کند، باید آن را با یک نوشیدنی مصرف کنید و به باور دانش پژوهان، آب هم‌دما با محیط، بهترین نوشیدنی برای همراه شدن با داروهاست. دانش پژوهان زمان زیادی ست در باب مصرف عده ای داروها با آب میوه‌ها، موادغذایی کافئین‌دار و حتی شیر اخطار می‌دهند و اعتقاد دارند داروهای پایین را نباید با نوشیدنی‌هایی که پیشتر به شما عرضه می‌کنیم، مصرف کنید.

آب گریپ‌فروت با داروهای ضد کلسترول

آب گریپ فروت با 50 درصد داروها سازگار نیست. استاتین‌ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون بوده و از نمونه داروهایی هستند که نباید با آب‌گریپ‌فروت مصرف کنید و درصورتی که قصد مصرف چنین داروهایی را دارید، خوب است آب مرکبات میل نکنید. چراکه تاثیر مرکبات بر بدن، معمولا تا 24 ساعت ماندگار است و مصرف این دو ماده با هم، می‌تواند برای شما علاقه مندان دردسرساز شود و حتی تاثیر مصرف دارو را در بیماران سرطانی کاهش دهد.
 

شیر و آنتی بیوتیک

کارشناسان می‌گویند برای تاثیر گذاری آنتی‌بیوتیک‌ها بر بدن، نمی‌توانید آنها را با شیر مخلوط کنید و اغلب داروهای آنتی‌بیوتیک را نباید با آب‌میوه‌ها نیز میل کنید. پس برای مطمئن شدن از اینکه دارویتان را میتوانید با آب میوه بخورید یا نه، حتما نکات نوشته شده روی جعبه آن را بخوانید یا با پزشک‌تان درباره این مثال مشورت کنید. خوب است آنتی‌بیوتیک را با آب بنوشید تا از میزان اثرگذاری آن مطمئن شوید.

چای سبز و داروهای ضد لختگی خون

اگر پزشکتان به خاطر احتمال لخته شدن خون، داروهایی چون وارفارین را برای شما علاقه مندان تجویز کرده، به هیچ وجه چای سبز یا دیگر مواد غذایی حاوی ویتامین ok را به همراه آن نخورید. چراکه مواد غذایی مانند بروکلی یا چای سبز، تاثیر این داروها را کاهش می‌دهند.

شیر سویا با داروهای تیروئید

حداقل تا four ساعت بعد از مصرف داروهای تنظیم کننده هورمون تیروئید، لبنیات و به علاوه از طرف دیگر شیرسویا مصرف نکنید. دانش پژوهان می‌گویند کلسیم موجود در لبنیات، می‌تواند تاثیر این داروها را از بین ببرد.
 

کافئین و افدرین

اگر داروهای کنترل اشتها یا افدرین را مصرف می‌کنید، سراغ کافئین نروید. نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشابه سیاه، شکلات‌های کاکائویی، چای سبز و سیاه و قهوه حاوی کافئین هستند و مصرفشان با افدرین، داروهای کنترل آسم و آمفتامین‌ها به شما آسیب می‌رساند.

چای و آنتی‌اسیدها

اگر برای درمان مشکلات معده و ابزار گوارشتان، داروهای ضد اسید یا دیگر داروهای مرتبط به سوء هاضمه را مصرف می‌کنید، قبل و بعد از مصرف دارو، چای ننوشید. چراکه این نوشیدنی کافئین‌دار، احتمال تشدید مشکلات معده شما و از بین بردن تاثیر داروها را گسترش می‌دهد.

قهوه و اغلب داروها

قهوه و چای حاوی اسید تانن هستند و این ماده می‌تواند با طیف وسیعی از داروها واکنش شیمیایی ایجاد کند و به دلیل تسریع تجزیه شدن داروها، از تاثیر آنها بکاهد. پس هرگز داروهایتان را با این نوشیدنی‌ها میل نکنید.
 

نوشیدنی‌های انرژی‌زا و داروهای قلبی

اگر داروهای قلب و عروق و به علاوه از طرف دیگر داروهای کنترل فشارخون را در برنامه پزشکی خود دارید، دور نوشیدنی‌های انرژی‌زا را خط بکشید. این نوشیدنی، درست مانند موز پر از پتاسیم است و مصرف همزمان آن با داروهای گفته شده، عواقب وخیمی را بهمراه خواهد آورد. قبلی از این، در صورتی که داروهای ضد اضطراب و افسردگی را مصرف می‌کنید هم نباید سراغ نوشیدنی‌های انرژی‌زا بروید. چراکه آنها دلیل گسترش ضربان قلب می‌شوند و تاثیر داروهای شما را خنثی می‌کنند.

نوشیدنی‌های گرم و اغلب داروها

سرما خورده‌اید و می‌خواهید دارویتان را با یک نوشیدنی گرم مصرف کنید؟ این اشتباه را مرتکب نشوید. از لحاظ داروسازها، نوشیدنی‌های گرم نیز سرعت تجزیه داروها را گسترش می‌دهند و اجازه نمی‌دهند که تاثیر کافی را بر بدن شما بگذارند.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه