کلسترول برای بارداری خوب است؟!

کلسترول دلیل تولید هورمون‌هایی می‌شود که در بارداری تأثیرگذار است.
کلسترول اسمش بد دررفته است و ما کلسترول را تنها با این ۲ مشخصه می‌شناسیم: کلسترول بالا دلیل حمله قلبی و سکته می‌شود و کلسترول پایین منجر به اختلال در هورمون‌ها و پایین آمدن میل جنسی می‌گردد.
با اینحال این موادِ بر پایه چربی برای عده ای از عملکردهای بنیادی بدن ضروری هستند. این موارد شامل:
ایجاد غشای سلولی، نجات رگ‌های خونی، نگهداری از رشته‌های عصبی، کمک به تولید ویتامین B در بدن و همین‌طور تولید اسیدهای صفراوی و هورمون‌هایی که برای بارداری ضروری هستند.
دکتر لورن راث استادیار زنان و زایمان بخش غدد درون‌ریز و باروری دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو در این خصوص بیان می کند: کلسترول ماده تشکیل‌دهنده هورمون‌های استروئیدی مانند استروژن و تستوسترون می‌باشد که در زنان و مردان از ارزش بالایی دارا است.
ایشان اعتقاد دارد که هورمون‌ها در فرایندهای تولیدمثلی مانند تکمیل‌سازی تخمک‌ها و اسپرم‌ها و همینطور تکمیل‌سازی رحم برای جنین نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارند.
کلسترول با پروتئین‌ها در جریان خون ترکیب‌شده و لیپوپروتئین با چگالی بالا HDL))و چگالی پایین (LDL) تولید می‌کنند.
LDL کلسترول را به بافت‌های بدن منتقل می‌کند؛ و با اینکه به کلسترول بد مشهور شده است در روش عضله سازی کمک شایانی می‌کند؛ با اینحال HDL یا کلسترول خوب کلسترول را به غده فوق کلیوی و تخمدان برای تولید هورمون‌ها می‌رساند و کلسترول باقی‌مانده را برای فرآوری و دفع در کبد مصرف می‌کند.
ذرات کوچک‌تر که ‌تری گلیسیرید نامیده می‌شوند درون HDL و LDL جای گرفته‌شده‌اند.

بدن ما کلسترول را از دو طریق جذب می‌کند: کبد که مقدار کلسترول موردنیاز بدن را ممکن می‌کند و شیوه دیگر مصرف غذاها ازجمله گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و تولیدات لبنی.
به نظر دکتر راث میزان سطوح نرمال کلسترول به عوامل فردی مرتبط با بیماری‌های قلبی بستگی دارد سطح HDL ایدئال برای زنان بدون عوامل خطرساز، بالاتر از ۵۰ میلی‌گرم و سطح ایدئال LDL بین ۱۰۰ تا ۱۲۹ میلی‌گرم می‌باشد. به علاوه از طرف دیگر سطح مطلوب ‌تری گلیسیرید کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم است.
راه‌های متعددی برای ثابت نگه‌داشتن سطح کلسترول سالم می باشد دکتر راث بر رژیم غذایی متعادل تأکید دارد کاهش چربی اشباع‌شده و گسترش مصرف فیبر.” وی به علاوه از طرف دیگر به مصرف روغن ماهی ۲ تا ۳ بار در هفته تأکید دارد (از مصرف ماهی‌هایی که حاوی سطح جیوه بالا هستند بپرهیزید)، از مغزها استفاده کنید و چای سبز بنوشید.
به گفته دکتر راث کاهش کلسترول بد بر کلسترول خوب نیز تأثیر می‌گذارد، از اینرو ورزش از ارزش بالایی دارا است. وی ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و رقص را به مدت ۳۰ دقیقه در روز و چند روز در هفته پیش نهاد می‌کند.
به گفته دکتر راث، تأثیر مستقیم کلسترول بر باروری هنوز به‌طورقطع واضح نشده است با این وجود با این‌حال، شواهدی می باشد که داروهایی که برای کاهش کلسترول استفاده می‌شوند، دلیل ایجاد اختلال در افزایش جنین می‌شوند. تحت این شرایط با اینحال اگر شما از داروهای کاهنده کلسترول استفاده می‌کنید و قصد باردارشدن دارید داروها را حداقل ۳ ماه قبل از بارداری کنار بگذارید.
در انتها دکتر راث پیش نهاد می‌کند که حتماً با پزشکتان در خصوص سلامتی‌تان و خطرات قبل از بارداری مشورت کنید. به‌طورکلی، یک الگوی زندگی سالم، موقعیت جسمانی و روانی شما را افزایش می‌بخشد و منجر به کاهش تأثیر منفی کلسترول در دوران بارداری می‌گردد.

دسته‌بندی‌ها: بارداری