four تمرین ورزشی برای کمک به تقویت جسمانی نوزاد

نی نی سایت: ممکن است این‌طور به‌نظر بیاید که نوزادتان هر روز لحظه فراوانی را در جایش دراز می‌‌کشد با اینحال درواقع ایشان هر روز کار‌های متفاوتی انجام می‌دهد! همزمان با اینکه وقتی ایشان به اسباب‌بازی یا وسیله‌ای ضربه می‌زند، با پاهایش لگد می‌زند یا در زمان عوض کردن پوشک پیچ و تاب می‌خورد، عضلات کوچکش را تمرین می‌دهد. همه این کارها که به توانمند شدن نوزاد کمک می‌کنند برای افزایش و تکامل ایشان ضروری هستند. ایشان به عضلات محکمی نیاز دارد تا بتواند سرش را نگه دارد، بچرخد، بنشیند، بایستد، بخزد و بالاخره راه برود. غیر از این‌ها، فعالیت‌های بدنی خودش را به شکل خوابیدن زیاد، نق زدن کمتر و نوزاد خوشحالی که علاقه مند بازی و یادگیری است نشان می‌دهد. این ورزش‌های ساده به شما کمک می‌کنند مربی شخصی کودک خود باشید.
خوابیدن روی شکم

نوزاد شما بیشتر لحظه خود را به پشت می‌خوابد. چرخاندن ایشان روی شکم، به قوی شدن گردن، بازو‌ها، شانه‌ها، پشت و معده‌اش کمک می‌کنند. در ابتدای کار میتوانید این حرکت را دو بار در روز به مدت three تا 5 دقیقه برای ایشان انجام دهید. بعد از این که نوزادتان را روی پتو یا تشک بازی بر روی شکمش گذاشتید، شما هم به شکم بر روی زمین دراز بکشید و ایشان را همراهی کنید. بخندید،‌حرف بزنید، آواز بخوانید، شکلک‌های بامزه در بیاورید، دسته کلیدتان را تکان دهید یا یکی از اسباب بازی‌هایش را در دستانش بگذارید. سرگرم کردن کودک دلیل می‌شود ایشان به اطرافش نگاهی بیندازد، به چیز‌هایی که توجهش را جلب می‌کنند برسد و با پاهایش لگد بزند.

همین لگد زدن دلیل قوی شدن ماهیچه‌هایی می‌شوند که ایشان برای چرخیدن، نشستن و خزیدن نیاز دارد. پیش از هرچیز ممکن است نوزاد در لحظه دراز کشیدن روی شکم نق بزند و بی‌قراری کند با اینحال با تمرین و قوی شدن ماهیچه‌های شکم، ایشان شروع می‌کند به لذت بردن. وقتی قدرت و استقامت ایشان گسترش پیدا کرد،‌به مرور زمان ایشان را حداقل 20 دقیقه در این موقعیت قرار دهید. حتی بعد از اینکه نوزادتان خودش موفق شد بچرخد و روی شکمش قرار بگیرد این حرکت را ادامه دهید.
دراز و نشست

کشیدن کودک به‌طرف بالا و در آوردن ایشان به حالت نشسته نمونه دیگری از شیوه‌های خوبی است که ماهیچه‌های شانه‌ها، نخاع، بازو‌ها و پشت ایشان را تقویت می‌‌‌‌‌‌‌کند. همزمان با اینکه شما نوزادتان را به بالا می‌‌کشید، ایشان به‌طور طبیعی ماهیچه‌های شکمش را خم کرده و تلاش می‌کند سرش را هم‌تراز با بدنش نگه دارد که به تقویت ماهیچه‌ها و ایجاد تعادل کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. وقتی که نوزادتان به پشت خوابیده بازو‌های ایشان را بگیرید و نوزاد را به آرامی به سوی خود بکشید. شما میتوانید تمرینات دراز و نشست را از حدود 6 هفتگی شروع کنید.

اگر ایشان به قدری کوچک است که نمی‌تواند سرش را نگه دارد، به جای کشیدن ایشان با بازو‌هایش، بازو‌های خود را پشت شانه‌های ایشان قرار دهید و با کف دستانتان پشت سر ایشان را نگه دارید تا از از افتادن ایشان جلوگیری کنید. پیش از هرچیز ممکن است شما تنها قادر باشید چند سانتی‌متر ایشان را به جلو بکشید با اینحال وقتی بزرگتر شود مقدار بیشتری جلو می‌آید و در مراحل پیشرفته به حالت نشسته کامل در می‌آید. این تمرین برای نوزادتان سرگرم‌کننده است چرا که ایشان به روش شما نزدیک می‌شود با اینحال شما میتوانید آن را با حرکات زیادی مانند شکلک‌های خنده‌دار و بوسیدن بعد از هر دراز و نشست، سرگرم‌کننده‌تر کنید.
حرکت دوچرخه

تا اکنون مادرتان به شما گفته با پا‌های نوزادتان حرکت دوچرخه بزنید تا به دفع گاز ایشان کمک کنید؟ بسیار عالی این تنها یک راه طبیعی برای دفع گاز از بدن نیست حتی یک شیوه خوب برای به کار افتادن پا‌ها، باسن،‌زانو‌ها و عضلات شکم است. این تمرین به گسترش انعطاف‌پذیری و بیشتر شدن دامنه حرکتش یاری مینماید. نوزادتان را به پشت بخوابانید و به آرامی پاهایش را بالا بیاورید و بچرخانید انگار که ایشان پِدال دوچرخه می‌زند. همزمان با اینکه پاهای ایشان را حرکت می‌دهید آهسته زمزمه کنید،‌لبخند بزنید، آواز بخوانید یا صدا‌های مختلف در بیاورید. این حرکت را three تا 5 بار انجام دهید، کمی استراحت کنید و مجددا آن را تکرار کنید. این حرکت را تا زمانی انجام دهید که نوزاد ذوق و شوقش را با لبخند زدن، رابطه چشمی و لگد زدن نشان می‌دهد.

وزنه‌برداری!
برداشتن اشیا یک راه محشر برای تولیدِ تواناییِ درکِ کودک، افزایش هماهنگی دست و چشم و کمک به تقویت ماهیچه‌های شانه‌ها، بازو‌ها و دستان است. خیلی زود و معمولا در three یا four ماهگی ایشان شروع می‌کند به برداشتن وسایل یا بهره برداری از آن وسیله‌هایی که شما در اطراف خانه قرار داده‌اید مانند جغجغه‌ها، اسباب‌بازی‌های کوچک و وسایل دیگر با اندازه‌ها و اشکال متنوع و به اندازه وزن خودش. نوزادتان را روی صندلی کودک و یا صندلی ویژه خود بنشانید و اسباب‌بازی های مختلف را جلوی ایشان بگذارید. ایشان را ترغیب کنید یکی از آنها را بردارد، آن را کمی در اختیار نگه دارد، پایین بگذارد و سپس مجددا آن را بلند کند یا یک اسباب‌بازی دیگر بردارد.

ممکن است شما چندبار اول مجبور شوید نشان دهید که این کار به چه نحو انجام می‌شود با اینحال ایشان خیلی زود این کار را یاد می‌گیرد به‌ویژه اگر این وسایل صدا ایجاد کنند، روشن شوند یا برای خوب انجام دادن این کار به ایشان هدیه دهید.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران