5 حاشیه مهم تغذیه نوزادان

نی نی سایت: یکی از مهمترین دغدغه های مادران از زمان تولد نوزاد، تغذیه و سلامتی اوست. درست است که مسئله تغذیه اهمیت بینهایت زیادی دارد با اینحال گاهی حواشی آن نیز به اندازه خودش ارزش پیدا می کنند. در این نوشته 5 نکته در باب حواشی تغذیه کودک از تولد تا شش ماهگی را بررسی می کنیم؛

شیوا فرجی، کارشناس ارشد تغذیه درباره این مثال بیان میکند:
1. میزان شیری که در دست نوزاد قرار می دهیم باید با توجه به میل و تقاضایش باشد. ترجیح ما عموما با شیر مادر است مگر اینکه به هر دلیل ویژه ای به پیش نهاد و مشورت پزشک مجبور باشیم از شیر خشک نیز همراه با شیر مادر یا فارغ از همه چیز بهره ببریم.

2. در زمان شیردادن به نوزاد ترجیح این است که ایشان را در آغوش بگیرید و به رویش لبخند بزنید. با نوزاد صحبت کنید و سعی کنید با ایشان تماس عاطفی برقرار کنید. حتی در سه ماهه اول تولد که فکر می کنیم نوزاد چیزی را نمی بیند و درک ویژه ای ندارد این تماس بینهایت سودمند واقع می شود.

three. از مضامین مهم در این دوران آروغ گرفتن از نوزاد بعد از شیر خوردن است. این کار ضروری و حائز ارزش است چون نوزاد فارغ از همه چیز قادر به خارج کردن هوای زیادی که در زمان شیرخوردن وارد معده اش شده است را ندارد. مخصوصا اگر نوزاد شیر مادر را نخورده باشد که دلیل می شود میزان هوای بیشتری را از روش شیشه شیر وارد معده خود کرده باشد. هم اینک شیشه شیرهایی ویژه در مارکت می باشد که به اسم استیک یا آروغ بگیر می باشد با اینحال در این مواقع حتما نوزاد هوا را می بلعد از اینرو لازم است حتما آروغ را گرفت. حتی اگر خوابید به مدت 20 دقیقه به روش بطور کلی عمودی نوزاد را در آغوش خود نگه می داریم و پشتش را رو به بالا ماساژ می دهیم تا آروغ بزند. شیوه ضربه زدن قدیمی منسوخ و هم اینک رد شده است.

four. بچه سه تا شش ماهه امکان دارد موقع خوردن شیر دور و اطرافش را نگاه کند سینه را رها کند و بعد از چند لحظه مجددا بگیرد طبیعی است. به محض رها کردن سینه نباید فکر کنیم که بچه سیر شده است و به سرعت روند شیردهی را متوقف کنیم. باید بگذاریم بچه به شیرخوردن ادامه دهد. اگر احساس کردیم که حواس نوزاد خیلی پرت می شود خوب است به جای آرامی برویم و در آنجا به ایشان شیر بدهیم. جایی که احساس آرامش کند و حواسش پرت نشود. جای خلوتی که نور خیلی فراوانی در صورت و چشم بچه نباشد.

5. نوزاد تا شش ماهگی تنها از شیر تغذیه می کند و اگر ما نتوانیم شیر کافی در دست ایشان بگذاریم امکان دارد دچار عقب افتادگی افزایش شود. 

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران