5 شیوه برای ایجاد یک تماس سالم با نوزاد

نی نی سایت: بسیاری از پدر و مادر‌ها از این مسئله گله دارند که هر زمان نوزادشان را بغل می‌کنند ایشان شروع می‌کند به گریه کردن یا از این نگرانند که نمی‌توانند با نوزادشان تماس عاطفی خوبی برقرار کنند. برخی از پدر و مادر‌ها هم هر‌گونه توجه و جواب عاطفی به رفتار‌های بچه را مساوی با لوس شدن ایشان می‌دانند با توجه به‌این از همان سن نوزادی، درمقایسه با فرزندشان بسیار کنترل شده ابراز احساسات می‌کنند. بدین جهت ما 5 شیوه برای تماس سالم با نوزاد را برای شما علاقه مندان نوشته‌ایم که در این خبر می‌خوانید.
تماس برقرار کردن

امکان دارد کمی لحظه ببرد تا یک تماس عمیق و دلبستگی دوطرفه بین شما و نوزادتان برقرار شود. دریابید که به چه نحو به آن احساسات اولیة عشق و صمیمیت با فرزندتان برای یک عمر پر و بال دهید.
1- ایما و اشاره‌های نوزادتان را بشناسید
نوزادتان راه‌های خاص خود را برای برقراری تماس و بیان خواسته‌ها ونیاز‌هایش دارد. با نگاه کردن به زبان بدن ایشان و شنیدن گریه‌هایش، شما خیلی زود یاد می‌گیرید که اشاره‌های ایشان را بفهمید.
نق زدن و مکیدن انگشت معمولا نشان از گرسنگی نوزادتان می‌دهند یا اینکه ایشان دوست دارد برای احساس راحتی چیزی را بمکد. از جهت دیگر دیگر گریه کردن می‌تواند معنی خیلی از چیز‌ها باشد. آرام بمانید و زمانی را برای گوش دادن صرف کنید. شما خیلی زود متوجه می‌شوید بسته به این که نوزادتان گرسنه، خسته و بی‌حوصله باشد یا حتی ضروری است پوشکش عوض شود، گریه‌های متفاوتی دارد.
2- اعتماد کودکتان را به دست آورید

آسیب‌پذیری نوزادتان به این معناست که ایشان به عشق و پشتیبانی شما نیاز دارد و درواقع به آن وابسته است.
با عشق جواب دادن به اشاره‌های نوزادتان و احساس امنیت دادن به ایشان، شما اعتماد ایشان را به دست می‌آورید. نوزادتان کم‌کم می‌فهمد که نیاز‌هایش دیده ‌می‌شوند و ایشان در دستان امنی قرار دارد. ایشان حس عمیقی از امنیت را احساس می‌کند که کمکش می‌کند تا افزایش کرده و با محیط در حال تغییر کنار بیاید.

Three- مقاوم باشید
در بیشتر مواقع جواب فرزندتان را با عشق بدهید و دقت کنید که ایشان متوجه شود برای شما علاقه مندان مهم است و می‌تواند به شما وابسته باشد.
وقتی نوزادتان را بلند می‌کنید، ایشان را آرام می‌کنید، به ایشان غذا می‌دهید و یا پوشکش را عوض می‌کنید، با ایشان صحبت کنید. به ایشان بگویید که فکر می‌کنید چه احساسی دارد و به ایشان قوت قلب بدهید که همراهش هستید و کمکش می‌کنید. خیلی پیشتر از این که ایشان معنای کلمات را متوجه شود، با صدای شما آرامش می یابد.
Four- با نوزادتان تعامل داشته باشید

بررسی ها نمایش داده‌اند بچه‌هایی که ثابت‌قدم و صمیمی هستند و توجه خوبی دارند، احتمالا در سلامت جسمی، ذهنی، اجتماعی و احساسی بسیار بهتر از افرادی هستند که این خصوصیت‌ها را ندارند. پس نوزادتان را از روش نوازش کردن، آرامش جسمی، خندیدن و بازی کردن درگیر کنید و پیرامون نگه داشتن بسیار ایشان نگران نباشید.
برای بازی کردن به فرضیه‌های خلاق نیاز دارید؟ در هر مرحله از تولد تا 12 ماهگی بازی‌های سرگرم‌کننده، مهیج کننده و تقویت‌کننده  برای بازی کردن با نوزادتان پیدا کنید.
5– مراقب خودتان باشید
نوزادتان ممکن است اکنون همه هستی‌تان باشد، با اینحال شما هم مهم هستید. درواقع اگر شما از خودتان مراقبت نکنید نمی‌توانید به بهترین شکل از نوزادتان مراقبت کنید. احساس تندرستی شما بر رابطه شما با نوزادتان و اینکه پدر یا مادری دوست‌داشتنی باشید، تأثیر می‌گذارد. استراحت دادن به خودتان دلیل می‌شود که به فرزندتان توجه بیشتری داشته باشید.
به رفتار کار برآید به سخن
 دانی نیست! ما هم می‌دانیم! با اینحال وقتی مقداری به خودتان می‌رسید احساس گناه نکنید. حتی نیم ساعت غوطه‌ور شدن در وان یا آب هم می‌تواند روحیه شما را به طرز هیجان انگیزی بالا ببرد. اگر شما احساس افسردگی، خستگی و یا عصبانیت می‌کنید یا در تماس با نوزادتان سخت دارید، درخواست کمک کنید. در سکوت رنج نکشید. با دکتر‌تان صحبت کنید یا به خانواده و دوستانتان برای خدمات رسانی پناه ببرید.

دسته‌بندی‌ها: بارداری