6 نکته در باب غذای کمکی

 نی نی سایت: در نوشته قسمت اول که شرح آن را در اینجا خواندید با چند نکته مهم در باب تغذیه نوزادان از تولد تا شش ماهگی آشنا شدیم و پیشتر در این نوشته تصمیم گرفته ایم به نکات مهمی که به تغذیه کودک 6 تا 9 ماهه مرتبط می شود، بپردازیم.

شیوا فرجی، کارشناس ارشد تغذیه در باب نکاتی که برای غذا دادن به کودک در این سنین باید در نظر داشت، بیان میکند:
 

1. کودک در سنین میان 6 تا 9 ماهگی دوست دارد از بزرگ ترها تقلید کند، بدین جهت در 6 ماهگی که لحظه شروع تغذیه تکمیلی و دادن غذای کمکی به کودک است باید یک مجموعه از رفتارها و عادات غذایی را به ایشان بیاموزیم یا در مسیر غذاخوردن کودک در نظر بگیریم تا ایشان نیز از ما بیاموزد. یکی از این رفتارهای مثبت که می تواند در اشتها و میل بچه به خوردن غذا بسیار موثر باشد این است که در زمان غذا خوردن دهان خود را باز کنیم با اشتها و لذت غذا بخوریم. چون ایشان به ما نگاه می کند و می خواهد که از ما تقلید کند همین رفتارها را در زمان غذاخوردن از خود نشان می دهد و بی میلی و بد غذایی ایشان کمتر می شود. خوب است ما از غذا تعریف کنیم تا ایشان نیز یاد بگیرد.

2. با اینحال اگر کودک ما غذایش را تف کرد، دهانش را بست، سرش را برگرداند، این رفتارها بطور کلی طبیعی است. باید بدانیم که در طرف دیگر این رفتارها ما نباید اصرار کنیم یا اینکه بخواهیم به زور به ایشان غذا بدهیم. باید مراقب باشید که در طرف دیگر این واکنش ها عصبانی نیز نشوید. 

three. به محض اینکه کودک توانایی نشستن را بیابد، باید برای غذاخوردن ایشان را بنشانیم. در وقتی که هنوز قادر به نشستن نیست خوب است که کودک را زمان غذا خوردن داخل کالسکه یا  صندلی ویژه کودک  که پشت آن شکل اریب دارد و ایشان را حدودا در حالت نشسته نگه می دارد، بگذاریم. توجه داشته باشید که به هیچ وجه در حالت درازکش به کودک غذا ندهید.

four. شش تا 9 ماهگی لحظه شناخت جهان در باب کودک از روش حواس پنجگانه ایشان است. بدین جهت در این سنین مشاهده می شود که کودک دستش را به سوی ظرف غذا می برد و دوست دارد قاشق را از شما بگیرد. حتی امکان دارد غذا را به دستش بمالد و سعی کند که با لمس آن، غذا را بشناسد، این واکنش ها بخشی از روند تکامل و شناخت کودک است و باید اجازه دهیم که اتفاق بیفتد. این واکنش ها بطور کلی طبیعی است پس نباید دلیل عصبی شدن شما شود.

5. به علایق کودک خود احترام بگذارید. خوب است اجازه دهید کودک تا جاییکه شرایط اجازه میدهد با هر میزان از سرعت و میل که می خواهد غذایش را بخورد. یعنی در دادن غذا به ایشان عجله نکنیم و تند تند قاشق غذا را یکی بعد از دیگری در دهان کودک نگذاریم. به علاوه از طرف دیگر زمان غذا خوردن ایشان را مجبور نکنیم یا به زور متوسل نشویم.

6. حجم غذای بچه روز به روز فرق می کند. اگر یک روز یک کاسه خورد و روز دیگر سه قاشق، دل شوره نگیریم و نخواهیم به اصرار به ایشان غذا بدهیم. بجای آن سعی کنید ایشان را به غذا خوردن ترغیب کنید یا محیطی را ممکن کنید که خودش به غذا خوردن ترغیب شود. قادر ایم به جای اصرار نیز به کودک مهلت بدهیم که بعدا ادامه غذایش را بخورد. بچه ها با هم فرق می کنند. این اختلاف حتی در باب دوقلوها نیز می باشد پس مادر نباید انتظار داشته باشد که در بیشتر مواقع از دو بچه هم سن یک رفتار را ببیند. امکان دارد برای یک کودک سه قاشق غذاخوری غذای کمکی در روز کافی باشد و برای دیگری نه؛ یا اینکه کودک شما در یک روز بیشتر و با اشتهاتر غذا بخورد.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران